C# Dili Öğrenme Denemeleri-1 Mühendislik / Programlama

Merhabalar , öncelikle kendimi tanıtmam gerekirse ben Mekatronik Mühendisliği bölümünün bitirmek üzere olan bazı alanlarda gelişme kat etmiş ama bazı alanlardan da eksikliklerimi kapatmak isteyen biriyim .
Daha önce çok boş iş yapmamla beraber bazı iyi işler de yaptım  🙂 , fakat “Seni en çok ne tatmin ediyor?” diye soracak olursanız . Bazı şeyleri başarmak derim buna .
Kendimden çok da bahsetmek istemiyorum çünkü işin sıkıcılığı genellikle bir şeyin öznelliği ile doğru orantılıdır .Evet doğru bu kadar az şeyle zaten tüm vasıflarını koyamıyor ortaya insan , biraz da tanınmak gerekir böylelikle .

Mühendislik alanında veya diğer alanlarda , gömülü sistem ve yazılım mühendisliği alanında özellikle C# dili bizim uygulamalarımız için hem arayüz  hem de gelişmiş mimarisi ile en kolay anlaşılabilir dillerden.
Bunun için bir yerden başlamak gerekir diyorsanız eğer dediğim gibi en kolay yollardan bu temeli atabilirsiniz .

C# Nedir? Ne İçin Kullanılır?

C sharp aslında temeli C olan Microsoft’un kendi bünyesinde geliştirilmiş çok fonksiyonlu bir popüler bir programlama dilidir . C# kullanarak  veritabanı yönetimi gerçekleştirebilir, karmaşık algoritmalar, WinConsole,Winform uygulamalarını ve buna benzer uyulama ve algoritmaları  gerçekleştirebilirsiniz .
Kullandığınız bu uygulamalar muhasebe programları , Server programları ,haberleşme programları , istatistik programları ve web sitelerini geliştirmek gibi ve daha çok amaca hizmet eder .

Bu  dili öğrenebilmek için belli bir birikiminizin olması şart değil, biraz emekle yapabileceğiniz gibi ileri seviye uygulamaları da öğrenebilirsiniz .
Bu eğitim  parça parça ve ders mantığı ile olması en uygun şekilde verilecektir .

C# Özellikleri

  • Populerdir
  • Esnektir
  • Performansı yüksek
  • Kolay kullanılır
  • Görsel Araçlarla Destekli

C# dilini kullanmak için bilgisayarınızda Visual Studio programının kurlu olması gerekir .

 

İlk Uygulamamız !

Windows Console uygulaması üzerinden program oluşturmak bizim için ideal bir başlangıç olacaktır .
İlk olarak “New”-“Project”-“Console Application” seçiyoruz .

Kod ekranlarınızda aşağıda yazdığım gibi siz de yapabilirsiniz .

Sayfadaki kodu dikkatli incelediğinizde  Console.Writeline() komutu bize sadece ekrana yazı yazmaya yarar . Writeline yerine write yazmanız durumunda cursor bir alta geçmez.Kod içinde “// “olarak yazdığımız kısımda yorum ekleyebiliriz. Eğer belli bir aralıkta yorumda bulunmak isterseniz”   /* yorum*/  ” Bu şekilde tırnaklar içinde belirtilen yorumlarda bulunabilirsiniz .

Console.Readline() komutu ise sadece okuma görevi yapar .
bunun yanında isterseniz soyadı bilgilerinizi de ekleyip başka bir String değerine atayabilir ve ekrana yazım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz .

Böyle basit bir uygulama ile giriş yaptık daha sonraki derslerimizde “İntellisese&Snippets” özelliğinden ve “Region”‘lardan bahsedeceğiz.
Takipte kalın , bu eğitim bittikten sonra ” Yapay Zeka” ve diğer uygulamalara devam etmeyi düşünüyorum .
Bir sonraki C# Dili Öğrenme Denemeleri-2 kısmında görüşmek üzere .

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.