C# Dili Öğrenme Denemeleri-10 Programlama

Merhabalar ,C sharp dersleri içinde en can alıcı kısmı olan string işlemleridir. Çünkü string işlemeleri genel itibariyle dışarı ile veri alışverişi olan programlar için kullanılır.

İlk olarak String.Compare() işlemlerinden  giriş yapalım .

String Compare  Operatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sadece iki string değişkenin birbirine eşit olup olmadığını kontrol eden bir kod parçacığı yazacak olursak aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu karşılaştırmada String.Compara(a,b) diye karşılaştırır değerleri , burada a ve b elemanları aralarına virgül konarak arttırılabilir. Eğer ki String.Compare(a,b) işlemi 0’a eşit ise bu durumda verdiğimiz a ve b string değerleri birbirinin aynısı demektir.
Eğer ki String.Compare(a,b) değeri 1 ise  a  değeri b değerinden yazısal olarak önce gelmektedir . Bu yazısal normal alfabe sıralamasına benzerdir.
Eğer ki değeri -1’e eşit ise bu durumda b’nin yazısal yani string değeri a değerinden önce gelmektedir anlamına gelecektir.

Belirleyici bir örnek yapacaksak örneğimiz şöyle olsun, yazdığımız her kelimeyi arka planda kaydetsin ve yazma işlemimiz bittikten sonra “çıkış” dediğimizde yazım kaydetme  işlemini bitirsin ve programı kapatsın.

Compare yani karşılaştırma işleminin avantajları karmaşık algoritmalarda bulunmaktadır. Tabi istediğiniz eski usul  “eşit mi”  (==) operatörünü de kullanabilirsiniz. İlerde size kolaylık olması açısında compare işlemini kullanabilir ve algoritmanızı geliştirebilirsiniz.

String Concat Operatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Compare işleminde kullandığımız örnekte tüm girdiğimiz kelimeleri toplama operatörü ile topluyorduk. Burada string concat  işlem kodu bununla aynı görevi görmektedir.
Kısacası string concat operatörü toplama operatörü ile eşdeğerdir. İki string değeri toplayıp tek string değeri haline getirir.  Yukarıdaki örneğimizi concat işlemi ile yapacaksak aşağıdaki gibi olur.

.ToLower()  Operatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu operatör verilmiş olan string değerdeki değişkenin harflerini küçük harf yapmaya yaramaktadır. Söyle ki  klavyeden girilen değerlerinizi küçük harfe çevirebilir. Örneğin siz ” EVET” diye yazarsanız ve bu operatörden geçirir iseniz size “evet” diye küçültülmüş çıkış verir. .Tolower() operatörü bu bakımda girilen değerin orijinalini  belirlememizi sağlar.

Buradaki .ToLower() operatörünü yukarıda vermiş olduğumuz örnek için de kullanabilirsiniz .

.ToUpper()  Operatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

ToUpper  kelime anlamından da anlaşılacağı gibi yükseltme anlamına gelir. Bu operatör verilen string değerleri büyük harflere çevirmeye yarayan bir operatördür. .ToLower() operatörünün  tam tersi işlem gerçekleştirir.

 

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.