C# Dili Öğrenme Denemeleri-12 Programlama

Bu dersimizde string  işlemelerinde  Console ekranında girdiğiniz değerin sayısal olup olmadığını sayısal olması halinde sayısal dönüşüm nasıl yapılacağını öğreneceğiz. Burada  kullanılacak komutların gerçek console ekranında ve diğer işlemlerde program geliştirecek kişilere yardımcı olabilecek niteliktedir. Kullanıcı ara yüzüne her zaman sayısal değer girmemesi nedeniyle, programcı kodladığı programın her türlü giriş yapılan değere karşı kodlamasını düzenlemesi lazım. Bu sebeplerden dolayı bazı metotlar ve komutlar kullanmanız sizin yazacağınız programın işleyişi açısından yararlı yararlı olacaktır. Çünkü kullanıcı bug sevmez ve bug bulunan bir programın rekabeti sorgulanır.

IsNullOrEmpy Metodu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bu metot bir string değerinin içinin boş olduğunu ya da boş bile olmadığını sorgulayan metottur. Aşağıdaki kod parçacığını inceleyecek olursak ki daha anlaşılır hal alacaktır.

Aslında eğer ki mantıksal operatörleri bilirseniz bu metoda ihtiyacınız olmadan da yazabilirsiniz. Aşağıdaki gibi mantıksal operatörler ile yapılabilir niteliktedir. Bize verdiği cevap boolean tipinde bir cevap olduğundan, yani kod kısaca  “atanma yapılmış veya boş mu?” diye soru sorar  cevap olarak da evet ya da hayır cevabı program kararı ve verilerle verilir.

Bu sebepten ötürü kodu biz şartlı ifadelerde ve döngülerde kullanabilmemiz mümkündür.
Kısaca bir örnek yapacak olursak;

şeklinde olur.  Kod parçacığının içinde açıklama yapmamın sebebi  etkili olduğunun düşündüğümdendir. Çünkü bazı şeyler göz önünde olduğunda anlaşılırlığı daha kolaydır.

IsNullOrWhiteSpace Metodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu operatörde ise string değerinin içerisinde boşluk veya null(atanmayan) veya hiçbir şey bulunmayan bir değer olması durumunda boolean türünde cevap vermesidir. Yani diğer metoda ek olarak boşluk varsa ekstradan var diyebilir. Şifreleme tekniklerinde bunu kullanabilmeniz mümkündür.

Trim Metodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Belirli bir string değerin sağ ve sol taraftan boşluk değerlerini kesmemize yarar. Şöyle ki kullanıcı adını giren birinin sağ ve solda boşluk unutması sebebiyle kullanıcı adını sistem yanlış kaydedebilir bu sebeple bu trim metodu işinizi her zaman kolaylaştıracaktır.
Kullanımı çok basit, bir string değer belirlediğinizde yeni bir string değere atayabilir ya da kendisine eşitleyebilirsiniz. Trim aynı zamanda iki taraftan uygulanabildiği gibi başlangıç ve bitişte de uygulanabilir. Trimend son kısımdaki boşlukları keser, TrimStart başlangıç kısmında olan boşlukları keser.

a=a.Trim();

Örnek ile göstermemiz gerekirse…

 

Sayısal Dönüşüm Tekniği

Girilen bir string değerin sayısal bir veri tipi olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir çünkü sayısal değer cinsinden anlamsız olan karakterlerin işimize yarar tarafı olmayacaktır. Örneğin elma bir sayısal değer değildir, ama 1 elma dediğiniz vakit 1 sayısal bir anlam taşır. Onun için 1 in ayrılması gerekir. Tabi kullandığınız algoritmaya göre değişiklik gösterir he uygulama. Bu sebeplerden ötürü sayısal değerler bizim için girilen sayısal değerlerin anlamlandırılması önemlidir. Ve önemsenmediği taktirde uygulama algılamaz bug verecektir.

Char.IsDigit  Metodu

Dışarıdan aldığımız bir girdi string değer olduğundan  bunu sayısal ifade türüne  dönüştürmemiz gerekir. Tabi sayısal olarak işlem yapacak iseniz o zaman o ifade içerisindeki dönüşümü bu şekilde sağlamanız gerekir. Yoksa koşul ve dizinleyerek de o ifade üzerinden farklı algoritmalar yaratabilirsiniz.

Daha önceki derslerimizde bundan bahsetmedik, çünkü string işlemlerinde bahsetmeyi daha doğru buldum.
Daha önce yapmış olduğumuz işlemlerde sayısal ifadeler istiyorduk, fakat sayısal bir ifade girmediğimiz zaman program hata verebiliyordu.

Burada bizim yaptığımız yanlış şuydu verilen her ifadeyi int değerine dönüştürmeye zorluyorduk. Girilen karakterlerin sayısal olmadığı durumda bu “dönüştürmeye zorlama”  çalışmaz. İfadeyi bunu yapma yerine şarta bağlarsak, yani herhangi bir karakterini seçip sayı olup olmadığını denetler isek bu hata ile karşılaşmadan işlemi başa alabilir veya programın akışını sonlandırabiliriz.

Dikkat eder iseniz çok basit bir dokunuşla programın takılı kalmasını önleyebiliyoruz. Sayısal dönüşüm bir programın ana mantığını oluşturur.

Tabi bu anlattığım metotlar sadece bir kaçı snippetlarda görebileceğiniz gibi bir sürü operatör bulunmaktadır. İstediğiniz zaman bakıp başka bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün.  Tabi akılınıza takılan herhangi bir durumu sayfanın alt kısmındaki yorum kısmında belirtebilir ve bana iletebilirsiniz.
İlginizi için teşekkürler ve kolaylıklar dilerim.

 

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.