C# Dili Öğrenme Denemeleri-2 Mühendislik / Programlama

Tekrardan merhabalar ,  bugün derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz . Daha önce öğrendiğimiz şeyleri bir kısaca bir tekrar yaptı iseniz bugünkü dersimiz daha akıcı olacaktır .

Hatırlarsanız C# dilinin özelliklerini sıralarken  kolaylıktan bahsetmiştik . Bunlardan en önemli olanlar , İntellisense ve Snippets özelliklerine sahip olması . Visual Studuionun en önemli özelliklerindendir . Bu özellikleri kullanmanız size mıazzam bir hız katacaktır .

İntellisense Özelliği Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?

İntellisense ,  belli başlı bir kod yazdığımızda örneğin bir komutun ilk üç harfini yazdıktan sonra alt menü biçiminde kodlarını sizin seçmeniz için sıralaması özelliğidir.  Aşağıda görmüş olduğunuz gibi  kodun ilk iki veya üç harfini girdikten sonra karşınıza beliren alt seçeneklerde aynı harfler ile başlayan kodları listeler. Bu özellik kod yazarken yapacağınız hataları minimize eder ve sizi hızlandırır.
C# dili öğrenme denemeleri 3

Snipets Özelliği Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Snippets ,  örneğin bir for döngüsü hazırladığınızda for döngüsünün bütün kısımlarını yazmadan diğer for yazıp iki kere tab tuşuna bastığınız taktirde size bir tamplate oluşturup kullanımınıza sunuyor . Örnek olarak göstermek gerkirse aşağıdaki gibi döngüde bunu gerçekleştirebilirsiniz .
C# dili öğrenme denemeleri 1
C# dili öğrenme denemeleri 2

Sadece bunu” for” döngüleri ile değil başka döngü ve komutlarla da uygulayabilmeniz mümkün .  Mesela  “if – else”  ya da “Console.Writeline()” gibi kodlarla bunu gerçekleştirebilirsiniz  .

Region Nedir ? Ne için Kullanılır  ?

Kod yazarken belli bir bölümü mantıksal olarak belli bir grubun içine dahil edebiliriz . Örneğin veritabanından bir sorgulama yaptığınızda bir sayfada karmaşık halde olacağı için , örneğin güncelleme kısmını bir region , silme bir region , sadece veri ekleme kısmını bir bölgeye aktarmıi oluruz . Bu bizim karmaşıklığımızı gidermiş olur . Region kullanmak için yani sınıflandırmak isterseniz aşağıdaki gibi yapabilir ya da diğer pratik yolları deneyebilirsiniz .
#region <sınıfismi>

kodlarınız

#enregion

Şeklinde yapabilirsiniz , ama yok ben kolaycıyım derseniz , region içerisine almak istediğiniz kodları seçin . Daha sonrasında farenin sağ tık tuşuna tıklayıp , “Surround With” yapıp “#region ” seçebilir ve kolaylıkla kolaylıkta nirvanaya ulaşabilirsiniz  ya da region snippet özelliğini kullanıp arasına kodlarınızı yapıştırabilirsiniz .

 #region isim soyisism 
      Console.WriteLine("Adınızı Giriniz"); // Ekranda yazı yazar 
      string isim = Console.ReadLine(); // okuma işlemi gerçekleştirilir 
      Console.WriteLine("Soyadınızı Giriniz");
      string soyisim = Console.ReadLine();
      Console.WriteLine("Merhaba {0} {1}",isim,soyisim);// bizim bellirttiğimiz okunan değeri ekrana {0} kısmına atar
      Console.WriteLine("Devam Etmek için bir tuşa basın!");// yazı yazar
      Console.ReadLine();//tuşa basmasını bekler
      #endregion

Daha sonrasında region kodunun sağ tarafında – işaretine bastığınızda diğer bir değişle  sınıfı kapattığımızda kodların bir bölüm altına toplandığını göreceksiniz .

 isim soyisism 

Daha sonraki dersimizde değişkenler ve diğer konular ile ilgili anlatımımız olacaktır . Yararlı olması dileğiyle  bir dahaki derste görüşmek üzere .


people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Yorumlar

 1. Ellerinize sağlık. Şahsi görüş olarak kısa gelse de anlatış olarak çok beğendim.

  • murat diyor ki: Mayıs 25, 2016 at 9:50 pm

   Evet haklısınız , devamlı bir içerik olacağı için hepsini bir defada vermek yaralı olacağı düşüncesinde değilim .
   İlgi ve yorumlarınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir