C# Dili Öğrenme Denemeleri-5 Mühendislik / Programlama

Merbalar bu dersimizde program if – else akışlarından bahsedeceğiz . Daha önce yaptığımız uygulamalarda kullanıcıdan bilgileri alarak gelen bilgilerin bizi yönlendireceği herhangi bir yol bulunmuyordu . Sadece adı soyadı ile ilgili kullanıcının merhaba ile birlikte yazdık .

İf Else Akışları Nedir ?

Kurallar dahilinde veriler aldığınızda kullanıcıdan alınan bilgileri değerlendiren bir program akışını düzenlemek isterseniz ve çoklu verilerle uğraşıyorsanız if else sizin yazdığınız programın kullarını oluşturmakta birebirdir . Mesela bir text girişinde programınızın eksi değerler girilmemesini istiyorsanız bunu kullanırsınız .
Diğer bir şekilde bazı veri aralıklarında bu akışı kullanmanız mümkündür . Programın düzenini sağlayan bu komut akışı verilen verileri inceler eğer istenen koşul sağlanmışsa başka bir yolda ilerleme sağlanır . Yanlış ise başka bir yolda akışa devam eder.

Blok diyagramı şeklinde göstermek gerekirse “if-else” yapısı sıradan diğer programlarda olduğu gibi bir işleyişe sahiptir . Aşağıdaki diyagramı incelemeniz  akışı anlamanıza yardımcı olabilir .

if else akışı

Bu blok diyagramında  gösterilen tüm önergeler yandaki kod gösterimin gerçek davranış biçimidir .
Örneğin okul puan sisteminde 0-100 arasında puanlama olduğu için siz 100’ün üstünde bir değer girdiğinizde program bunu kabul etmeyecektir . Ama siz 0-100 arasında bir değer girdiğinizde program sizin verdiğiniz değerin kural mekanizmasına uyduğunu tespit eder ve değeri kabul edecektir .

Anlatımın pekişmesi açısında size anlatmak gerekirse  aşağıdaki uygulamayı Visual Studio’da gerçekleştirebilirsiniz  .

Örneğimizde if else akışının değerlendirmeleri ve koşulları ile anlatıldı .

Daha detaylı bir uygulama yaparsak akılda kalma açısında size yardımcı olabilir . Bunun için alt kısımda verilen uygulamayı birebir yapmanızı öneririm .

Yukarıda  verilen iki not girişinin değerinin negatif olması durumunda karşı çıkan ve “return” deyip bırakan ve aynı zamanda ortalamaya göre muhasebe yapan bir program yaptık . Burada kullanılan minik operatörler daha önce de bahsettiğimiz lojik  operatörlere benzerdir .

||  : Veya demektir .

&& : Ve demektir .

Bu iki operatör kullanarak  haddinden fazla koşul ile uğraşmak zorunda kalmazsınız .  İstediğiniz kadar kullanabilirsiniz bu  tür operatörleri .
İf else  program geliştiricileri tarafından kullanılan işlek bir akış sistemidir . Bunu öğrenmek ileride sizin iş veya hobi deneyimlerinizde kolaylık sağlayacaktır .
İf else için örnekler çoğaltıp kendinizi deneyebilirsiniz .  İşin kolaylaştığını göreceksiniz . İf else için buraya kadar :).  Aklınıza takılan herhangi bir soru olması durumunda yorum kısmında sorularınızı iletebilirsiniz .
Bunun yanında dersle alakalı değerlendirmeleriniz ve eleştirilerinizi de yapabilirsiniz .  Bir dahaki derste switch- case akışlarını inceleyeceğiz . Sizi bekliyorum bir dahaki derste görüşmek üzere . Sağlıcakla kalın .

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Yorumlar

 1. Avatar Yıldıray Eyüp diyor ki: Haziran 25, 2016 at 5:25 pm

  Başlangıç seviyesindeki kişiler için güzel bir anlatım ve kaynak olmuş. Ellerinize sağlık.

 2. Avatar Hansoylu Hansoylu diyor ki: Ağustos 20, 2016 at 7:41 am

  Lt ve gt …. Gibi kısaltmaları daha açabilirmisin?

  • Web sitesinde bulunan kod yayınlama eklentisinde güncelleme olduğunda bazen bu hatalar ile karşılaşabiliyoruz.

   Gerekli düzenlemeler yapıldı .
   İlginiz için teşekkürler .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.