C# Dili Öğrenme Denemeleri-6 Mühendislik / Programlama

Merhabalar , bu dersimizde sizlere  bir başka akış olan switch-case program akışlarından bahsedeceğiz . Bu akış özellikle if else merdiven sisteminde olduğu gibi kullanılabilecek bir akış sistemidir. İf-else akışında bizim gördüğümüz şartlar ard arda sıralanıp sorma işlemi yapar .  Hep soru sorma işlemi şeklinde tanımlanabilir, istenilen değer oluştuğu durumda program sorunun cevabını o  durumda verilip akış sonlandırılır.
Bu akış istenildiği durumlarda birden çok şartın olması halinde programın işleyişini arttıran bir akış sistemidir. Switch case durumlarında bir değişkenin  istenilen değişken olması durumunda o durum sağlanır ve bir sonraki case’e geçmeden devam edilir.

Switch  Case Ne Durumlarda Kullanılır?

Switch case akışları sistemin daha  işlerlik ve kolaylık sağlaması açısından kullandığımız algoritmanın iç içe girmemesini sağlayan en verimli elemanlardır . Örneğin siz bir otomasyon sistemi hazırladığınızda ve binerce şart olaması durumunda if else yapısı ile uğraşmak zorunda kalmazsınız . Ya da gizli bir şifreleme yaptığınız vakitte birden fazla şifreleme işlemi bununla beraber yapabilirsiniz . Oluşturmak istediğiniz program sizin için mantık dahilinde ve kurallar dahilinde devam eder . Ard arda olması bizim kullandığımız algoritma için çok verimlidir .
Switch- case akışlarını anlamak için aşağıda verilmiş olan blok diyagramını inceleyebilirsiniz .
switch case akışları nedir?
Blok diyagramını inceleyecek olursanız her bir sorgu elemanında eğer ki sağlarsa true , sağlamaz ise false olarak ilerleme yaptığını görürsünüz.
Aşağıdaki gibi bir kısa bir gösterim yapmak gerekirse  tanım açısından  ve anlamanız için hemen sonrasında  detaylı bir örnek göstereceğiz .

Yukarıdaki örnekte ilk olarak kullanıcıdan aldığımız değeri bir değişkene atıyoruz , daha sonrasında aldığımız  bu değeri her isimlendirme ile karşılaştırıp ona göre sonuç üretiyoruz . Burada anlamanız gereken switch case yapılarının  temel kavramıdır .

Daha detaylı bir örnek yapmamız gerekirse sizim için belirleyici olacaktır .
Bu örneğimizde basit dört işlemli bir hesap makinesi işlemi yapalım .

Yukarıdaki örnekte klavyeden girilen değişken değere göre programın akışını istediğimiz işleme göre yürütmesini sağladık . İsteseniz böylelikle çok detaylı bir hesap makinesi  programını bu yolla yapabilirsiniz .
Bugün switch-case yapılarını anlattık , ilerleyen zamanlarda daha detaylı incelemeler yapabiliriz  . Aklınıza takılan herhangi bir problem veya  değerlendirme  olması halinde sitenin yorum satırına yazabilir ve benimle iletişim kurabilirsiniz .
Bir sonraki dersimizde program döngülerinden bahsedeceğiz , korkmayın çok vaktinizi almıyorum zaten 🙂 gerektirği  kadarını …

Sağlıcakla kalın , görüşmek üzere .

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.