C# Dili Öğrenme Denemeleri-7 Mühendislik / Programlama

Merhabalar, şimdiye kadar olan tüm derslerimizde c dilinin temellerini console uygulamaları üzerinden göstermeye çalıştık. Birden bire form uygulamalarına geçmemenin ana sebebi  C dilinin temellerini öğrenmeden form uygulamalarını geliştirmeniz  oldukça zor ve uğraştırıcı ve işin mantığını oturtmadan ortadan başlamak gibidir.

Console uygulamaları her zaman programlamanın ana kaynağı olmuştur. Form uygulamalarında yapılamayan çoğu algoritma console algoritma üzerinden programlanır.  Bunu yapmamızın asıl nedeni kendinizi geliştirmek istiyorsanız iyi bir eğitimden geçmeniz ve iyice öğrenmenizi sağlamaktır. Dersimize geçecek olursak bugün döngülerden bahsedeceğiz. Programlama döngülerine giriş yapacağız.

Döngüler Ne İçin Kullanılır?

Döngüleri  görsel bir şekilde göstereceksek, yani akış şemasını göstereceksek aşağıdaki gibi bir görsel mantığı söz konusu olur.

C# Öğrenme Denemeleri-7

Burada anlatıldığı üzere aklınıza birden fazla bir işlemi tekrarlamak ve bununla sürekli işlem yapmaktır.  Akış şemasını inceleyecek olursanız girişten sonra bir şart kısmına  geliniyor. Eğer ki şartımız doğru ise programın döngüsü sürekli değerlerini güncelleme döngüsüne girer. Eğer ki bu şartımız sağlanırsa false yani  döngüye girmekten çık diye işlem yapılır.

For Döngüsü

For döngüsü genel olarak çoğu programlama dilinde kullanılan işlek ve kullanışlı döngü çeşididir. Yazılmayacak kadar işlemin yapılabildiği bu  döngüde programın ana makinasının bir parçası olmaktadır.  For döngüsünü bilmeniz sizi daha da hızlandırır. Örnek bir for döngüsü yapmamız gerekirse sizin görmeniz açısında açıklayıcı olabilir.

Öncelikle for döngüsünü kullanırken snippetlar işlerlikle ve  hızlı bir biçimde kullanabilirsiniz.
Daha önceki derslerimizde anlattığımız gibi  for yazıp tab tuşuna tıklamanız sizi for döngü taslağına ulaştıracaktır. Yaptığımız işlemin önemini anlamanız açısından birden fazla kodu yazmak yerine for döngüsünü aşağıdaki gibi basit bir şekilde yazıyoruz.

Üstteki kullanım eğer ki daha fazla yapmak istenirse programcıyı yorar ve uygulama geliştirmesini engeller bir durumdur. Biz bu örneği for döngüsü ile yapacaksak kısa ve öz bir biçimde  aşağıdaki gibi olur.

Görüldüğü gibi for döngüsünün önemi büyüktür, kodların  işlerliğini ve kolaylığını sağlar, aslında bakarsanız şimdiye kadar gördüğümüz bütün derslerde kolaylığı öğretiyoruz. For döngüsünü asıl mantığıyla yukarıdaki gibidir. Biraz açarsak eğer burada for döngüsünün  ayarlamaları var.
Bir döngü başlatırken o döngünün bir değişkene ihtiyacı vardır. Bu değişken genellikle int(integer) seçilir.
for (int i; i<10;i++) gibi. Burada i’nin uzanabileceği maksimum değer ve başlangıç değeri ve artım değeri yer alır. Artım değeri i++ yazıldığında C dilinde birer birer arttır demektir. Bu değeri isterseniz değiştirebilirsiniz  kurduğunuz döngünün üçer üçer ilerlemesini istiyorsanız, i=i+3 diyebilir, ya da birer birer azalmasını istiyorsanız i=i-1 de diyebilirsiniz. Döngünün ayarlaması tamamen size kalmış bir detay.

For döngülerinin ayarlanması döngünün ve istenilen değer çıkışını sağlar.

Aşağıdaki detaylı örneği incelediğinizde  yukarıda anlattığımız bilgilerin gerekliliğini görebilirsiniz.

Örnekte  başlangıç sayısını ve bitiş sayınızı istedik ve bu sayıları tek tek her biri bir satır halinde ekranda yazdırdık. Burada isteseniz 1 milyon sayı da girebilirsiniz. Fakat tek tek Console.Writeline(); halinde yazmanız uzun sürecektir .
Aklınıza takılan bir soru veya öneri varsa sitenin yorum kısmına yazabilirsiniz, anlık olarak sitenin yorum bilgisi bana bildiriliyor ne olursa olsun, basit olmasında korkmayın. Zaten her birimiz  doğuştan programlama öğrenmedik yavaş ve basitten zora doğru ilerliyorsunuz. Bir sonraki derste görüşmek üzere…
Sağlıcakla kalın.

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.