C# Dili Öğrenme Denemeleri-8 Mühendislik / Programlama

Merhabalar ,   daha önce açıklamasını yaptığımız döngülerin for  döngü kısmını gördük  fakat for döngüsü ile çözülemeyen örnekler olması sebebiyle bizim için C# kütüphanelerinden derlenen diğer bir döngü daha olan while döngüsünden bahsedeceğiz .

While Döngüsü Nedir? Nasıl kullanılır?

While döngüsü aşağıda verilen akış diyagramında olduğu gibi bir işleyiş tarzı vardır . While Döngüsü C#

Burada görüldüğü gibi eğer ki söz konusu olan şart gerçekleşirse döngü kendi içindeki kodu hep çalıştırır ve döngü içinde kalır . Eğer ki şart sağlanmaz ise akış döngüye girmeden işlemine devam eder .

While döngüsünün kullanma şekli aşağıdaki gibidir .

Kodda ve akış diyagramında anlaşılacağı üzere şart ve  girilmesini istediğimiz kodları girdikten sonra tabi kuracağınız algoritmaya uygun bir döngüyü yaratmış olacaksınız .
Br örnek yapacak olursak, bu örnek iki sayı arasındaki değerleri ekrana yazan bir program olsun .

Yukarıdaki örnek sizin girdiğiniz iki değer arasındaki sayıları ekrana yazdıran basit bir örnek , tabi ki sayıların büyüklüğüne göre if-else akışlarını kullanabilirsiniz . Fakat size  işin sadece döngü kısmının nasıl çalıştığı ile ilgili basit bir örnek göstermek  asıl konumuz .  While döngüsünü bu şekilde kendi örneklerinizde kullanabillirsiniz .

Do While Döngüsü Nedir?  Nasıl Kullanılır ?

Do while döngüsü while döngüsüyle hemen hemen aynıdır .  While döngüsünden farklı olarak , while döngüsünün girişinde şarta bakmamız , do while  döngüsünde ise ilk etapta şartı göz ardı etmemiz ve de  şarta döngü sonunda bakmasıdır . İlk başta kod parçası  bir defa şarta bağımsız olarak işleniyor . Şart doğruysa tekrardan başa dönebiliyoruz do while sayesinde .

Do while döngüsü nedir ?

Kullanımı çok basit aşağıdaki gibi bir kullanım taslağı bulunmaktadır . Burada ilk döngü işlendiğinde şarttan bağımsız do içerisindeki kodlar bir defa icra edilir daha  while şartına bakılıp tekrar do içerisindeki kodlar şarta  bağlı işlenir .

Örneğin dışarıdan değer girişini istediğiniz durumlarda kişinin yanlış değer girmesinden dolayı sürekli doğru değer girmesini isteyebilirsiniz .
Bununla ilgili olarak bir örnek yapacak olursak ki aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz .
Bu örneğimizi daha önce olduğu gibi bir not uygulamasını yapmıştık if else akışları ile beraber . Oradaki sıkıntı şuydu , biz ne yapsak yapalım hangi değeri girersek girelim program tek deneme üzerine kendini sonlandırıyordu ve program biz yanlış yaptığımız durumda bizden tekrar değer istemiyordu. Do while döngüsü sayesinde önceki örneğimizdeki bu eksikliği tamamlayacağız .

Örnek kodu kendi konsolunuzda denediğiniz zaman nasıl bir gelişme katettiğini ve programın diğerine göre daha verimli olduğunu  görecek olursunuz .Böyle örnekleri boolean değişkeni ile şartlarını atayayıp kullanabilirsiniz . Fakat şimdi öyle kafanızı karıştırmaya gerek yok .
Tam olarak yaptığımızı yazıya dökecek olursak ki şöyle ,  ilk önce girilmesini istediğimiz  tüm işlemlerde ortak olarak kullanacak değişken tiplerimizi belirledik  daha sonrasında bir adet do while döngüsü sayesinde şartsız değer istedik . İstediğimiz değer şarta uygun mu diye baktık , şart uygunsa tekrar değeri istemesini ayarlamış olduk .İkinci do while döngüsü de aynı şekilde ikinci notu istedik ve do while döngülerinin kural ve kodlarını girdik. Daha sonrasında if else akışlarından aldığı not aralığının neye tekabül edildiğini hesaplayıp kullanıcıya sunduk .
Döngüleri yazarken aşağıdaki lojik operatörleri kullanabilirsiniz .
Döngü Operatörler

Aslında bu operatörleri programın herhangi bir kısmında kullanabilmeniz mümkün . Fakat işinize en çok yarayacak kısmı  döngüler konusudur . Değerleri karşılaştırmak için de aşağıdaki verilen karşılaştırma operatörlerini kullanabilirsiniz .
Karşılaştırma Operatörleri

Bugünlük bunları öğrenmeniz benim açımdan ve genel açımdan yeterli olduğunu düşünüyorum . İsterseniz internet üzerinde sayısız kaynak ve uygulamaya rastlayabilirsiniz döngüler hakkında sizlere tavsiyem her ders sonrasında kendinizi geliştirmeniz için pratik yapmanız . Pratik yapıldığında her şey gelişir ve öğrenilme gerçekleşir .  Sormak istediğiniz herhangi bir kısım var ise  yorum kısmında bana iletebilir , öneri ve değerlendirmelerde bulunabilirsiniz .
Bir sonraki derste görüşmek üzere , iyi  kalın ,sevgiyle kalın…

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.