C# Dili Öğrenme Denemeleri-9 Programlama

Merhaba, bugüne kadar gördüğümüz döngülerin kodlamasının son kısmını anlatacağım. Aslında bugüne kadar gördüğümüz temellerin hemen hemen hepsi işe yarar ve sizi hazırlar niteliktedir. Tabi ki her şey en başta insandan başlar öğrenme isteği olmayan öğrenciye bir şeyler öğretmek zordur. Fakat her şeyden önce programlama becerinizin artması size güven ve düşünme bakımında yaşam kalitenize etkide bulunur. Programlama mantıkları bir birikim mantığıdır. Birikim olmadan bilginizi harcayamazsınız. Eğer ki programlamaya ilginiz var ise  C# dilinin temellerini öğrenmek size daha çok güven kazandıracaktır ve hayatınızın ileriki safhalarında yapacağınız projelerde size yardımcı olacaktır.

Konumuza geçecek olursak, şimdiki dersimizde sizle beraber döngülerin bizim dersimiz açısından son kısmı olan foreach döngüsünü öğreneceğiz.

Foreach Döngüsü Nedir Ne için Kullanılır?

Bu döngü for ve while döngüsünden benzer tarafları olan döngü akışıdır. Burada değişkenler sayısal olmak zorunda değildir. Burada döngü değişkeni olması da aslında şart bir durum değildir. Foreach kontrolünün kullanım yeri genellikle diziler üzerinde olmaktadır. Yani aslında matrissel bir değişken kontrol mekanizması mevcuttur.

Şöyle ki;

string[]  b= {“a”,”b”,”c”,”d”}   gibi bir dizi değişkeni tanımlansın, bu dizi değişkeninde  foreach, sırayla ilk olarak birinci elemandan başlayarak kendi içindeki kodlamaları gerçekleştirir. Örneğin döngü bir defa döndüğünde “a” string değerini kullanır. İkinci defa döndüğünde ise “b” string değişkenini kullanır. Burada sayısal bir kronoloji söz konusu değildir. Dizinin ilk elemanından başlayıp son elemanına kadar ilerleme sağlayan bir mekanizması mevcuttur.

Bu döngü dizi içindeki değerler  sayısı kadar kendi içinde döndürme yapıp işlemini sonlandırır.

Aşağıda yapmanızı önerdiğim ufak programı deneyecek olursanız tam olarak ne dediğim anlaşılmış olacaktır diye düşünüyorum.

Programın davranış biçimini anlatacak olursak, öncelikle kendi yaratacağım döngüde kendi değişkenlerimin olmasını istediğim bir dizi yaratıyorum “isimlist” gibi  ve sonrasında bu dizide olan her değişkeni sırasıyla döngüde kullanacağım item değişkenine atıyorum. Sırayla olan bu işlemde program her defasında bir isim ekrana yazdırıp işlemlerini öyle gerçekleştiriyor.

“Ne işe yarıyor?” derseniz aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz. Burada bugüne kadar gördüğümüz iki döngü akışı kullanıldı.

İşleyiş bakımından for döngüsüne çok benzer aslında döngüler hemen hemen hepsi makine mantığında aynıdır. Fakat bazı ayarlamalar ile değiştirilmiş ve  istenilen forma kavuşturulmuştur. Sonraki derslerimizde string işlemlerine giriş yapacağız.

İlginiz için teşekkürler bir görüşmek dileğiyle…

 

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Yorumlar

  1. Avatar Kanber diyor ki: Temmuz 9, 2016 at 11:54 am

    Sade, anlaşılır, başarılı bir anlatım.

    Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.