Nesne Programlama / Form Dersleri -1 Programlama

Merhabalar nesne programlama yani nesne tabanlı programlama konusuna giriş yapacağız. Konsol uygulamalarından sonra bu kısma geçmenizi ısrarla öneririm, çünkü konsol uygulamaları işin beynini oluşturur. Kişi ilk önce kendi temelini oluşturmadan bir karmaşa içerisinde bulunma hissine kapılabilir bu sebeple konsol uygulamalarını öğrenmenizi yararlı buluyorum.

Şimdi ilk olarak birkaç tanımlamayı bilmemiz gerekiyor, çünkü bileceğimiz bu kavramlar bize ileri zamanlarda bazı şeyleri daha çok ayırt edip analiz etmemize yarayacaktır.

Nesne Programlama Kavramları Nelerdir Peki?

  • Nesne Tabanlı Programlama Yani Nesne Programlama  Nedir?
  • Nesne Nedir?
  • Soyutlama(Abstraction) Nedir?
  • Paketleme(Encapsulation) Nedir?
  • Miras Alma (Inheritance) Nedir?
  • Çok Biçimlilik (Polymorphism) Nedir?

Nesne Tabanlı Programlama Nedir ?

Nesne Tabanlı Programlama Nedir?

Nesne tabanlı programlama, bizim normal hayattaki bir durumu bir hali en gerçek haliyle yazılıma uygulama ve bunu ele tutulur bir biçimde almaya denir.  Örneğin bir makina imal edilecekse bu makinanın tüm ve ortak özelliklerini gerçeğe uygun olarak bir yazılıma aktarmak gerekiyor.  Burada nesne doğuyor işte  bu nesne içinde verileri ve eylemleri oluşturan metotlardan oluşuyor. Örneğin bu nesne içinde makinanın vites sayısı, rengi ve fiyatı gibi özellikler barındırır. Aynı şekilde bunun eylemleri bulunur. Mesela çarpışma anında hava yastıklarının açılması gibi, yani tamamen gerçek hayatta tamamen soyutlayarak yazılıma aktarmaya yarar nesne tabanlı programlama, temelde bir sınıf oluşturulur. Burada sınıf oluşturarak sınıf içerisine istediğiniz kadar yeni eleman oluşturabiliyorsunuz. Buna örnek olarak araba fabrikası gibi düşünülebilir.

 

 

Nesne Nedir?

Nesne özellikleri ve eylemeleri barındıran soyutlaştırılmış kavram denilir C# programlamada.

Soyutlama (Abstraction) Nedir?

Soyutlama düşünülen herhangi bir nesneyi yazılım içine adapte etme süreci olarak anlatılabilir. Herhangi bir türü oluşturuyorsunuz. Örneğin fabrikanın özelliklerini ve bunun türlerini oluşturabiliyorsunuz.

Paketleme(Encapsulation) Nedir?

Bir diğer özellik olan paketleme yani Encapsulation, bu nesneyi oluşturacak verileri, değişkenleri ve metotları bu nesnenin eylemlerini gerçekleştirecek metotların bu sınıfı kullanacak kişilerden gizleme, yani bu sınıfı kullanacak kişilerden gizlenmiş olması. Örneğin .Net Framework tan bir sürü sınıf kullanıyoruz. Ama nasıl çalıştığı ile ilgilenmiyoruz.

Miras Alma (Inheritance) Nedir?

Nesne tabanlı programlamanın en önemli özelliklerinden biridir. Miras alma denirken temelde bir araba sınıfı oluştururken daha önce oluşturulmuş sınıfın üzerine ekstra özellikler ekleyerek farklı sınıflar elde edilme metodu.

Çok Biçimlilik (Polymorphism) Nedir?

Örneğin elimizde bir  obje şekil sınıfı olsun. Bu objenin boyutlarını tutan özel alan tutup hesaplıyor. Buna biz çok biçimlilik diye hitap ediyoruz.
Nesne programlama kavramlarını anlattıktan hemen sonra form uygulamalarına geçeceğiz  en kısa sürede görüşmek üzere.
İyi kalın.

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Yorumlar

  1. Avatar Burak diyor ki: Eylül 5, 2016 at 6:44 pm

    Bölüm başkanının öğretemediği mantığı burada öğrendim emeğinize sağlık

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.