Sınıf Class Kavramı / Form Dersleri -2 Programlama

Bu kısımda artık form uygulamaları ile devam edeceğiz. Sınıf class kavramı için ilk önce bir form kısmı oluşturuyoruz. Visual studio ->File -> New ->Poject -> Visual C# -> Windows Form Application  diye sırayla yeni bir proje oluşturuyoruz. Daha sonrasında karşınıza ekran belirecektir. Bu ekranda karşınıza çıkan formu istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Bugünden sonra form uygulamaları üzerinden devam etsek bizim için daha yaralı olacaktır.

Sınıf Class Kavramı Nedir?

Tanımlamalarımıza bakacak olursak, sınıf class kavramı herhangi bir sınıf içerisine istediğimiz değişkenleri nesneleştiren C# dilinde kod grubudur.

Peki, bir nesne nasıl olur da sınıflaştırılır? Örneğin bir araba oluşturacaksanız bunun class’ı nasıl olur?  Örnek olarak arabanın marka, model, renk, vites sayısı  ve kapı sayısının tiplerini araba şeklinde bir class ta tanımlarsak sınıf class kavramı sizin için daha açıklayıcı olacaktır.

Burada biz property’lerden yararlandık ama istediğiniz halde bunu değerleri sadece public ve değişken tipi ile de tanımlayabilirsiniz.

Sınıf kavramında daha çok nesnelerin betimlemeleri, sayısal değerleri gibi kavramları barındırabilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde olabilecek bir durumdur. ;

Daha önceki derste asıl anlatılmak istenen nesneleştirme kavramı aslında pratikte bu demektir.

Sınıf Class Kavramı / Form Dersleri -2  kısmında kısacası böyledir denilebilir. Ama tabi istediğiniz biçimde klasınızı yerleştirmeniz mümkündür.
Şöyle ki sağ tarafta” Solution “kısmında sizin projenizin ismi yazar oraya sağ tıklayıp  “Add” kısmından eklemeniz mümkün.

Buraya kadar okuduysanız class kavramı hakkında az buçuk bilginiz oldu demektir bu gelin de bunu pekiştirelim,
üst tarafta verdiğimiz class örneğinde Sınıf Class Kavramı / Form Dersleri -2 inin asıl temelini oluşturan bir örnek bulunmakta yani nesneleştirilen araba örneğinin kendisi. Gelin de bunu geliştirelim, nasıl olacak diye merak ederseniz  alt örneği inceleyebilirsiniz.

İlk önce yeni bir form projesi oluşturmakla başlayalım.

 

Sınıf Class Kavramı

Sonra form tasarımını amacımıza ve göz zevkimize göre tasarlayalım, bu formda isimlendirmeyi kendiniz yapmanız açısında form isimlerine önem vermeniz icap etmektedir. Örneğin bir textBox ismini alacağınız veriye göre isimlendirmeniz işlemlerinizde kolaylık sağlayacaktır. İsimlendirmeyi nereden yapacağım diye soracak olursanız da sağ altta form ayarları bulunmaktadır. Bu ayarlardan isimlendirme ve özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Amacımız araba class’ında bize lazım olan arabalarının kaydını almak, o zaman bize neler lazım?
Veri girişi yapmak için textBox’lar, bir adet buton ve başlıklar(label’ler) lazım olmaktadır.

Sınıf Class Uygulamalı Örnek

Bu uygulamada ben textBox ve diğer özelliklerin isimlendirme ve yerleştirme tasarımını yaptım. Kolay olmakla birlikte işi kavradığınızda daha işlerlik olacaktır. Yavaşlık için endişelenmenize gerek yok.

Tasarımımı bitirdikten sonra işi daha kolaylaştırmak için form kısmında butona tıklamanız durumunda kodlama kısmına geçersiniz.

Kodlama kısmında bizim verdiğimiz class örneğini “public partial class” altına veya istediğiniz herhangi uygun bir yere yapıştırabilirsiniz.  Zaten yanlış bir yere yapıştırdığınızda Visual Studio’nun gazabına uğrarsınız, korkmayın.

Kodladığım kısım basit olarak aşağıdaki gibidir.

Kısa bir video çekimi yapmak istedim. Benim aynı yaptığım gibi takip ederseniz, zaten referans olması açısında videoda da göstermiş oldum. Daha önce dediğim gibi arkadaşlar örnekleyerek çoğaltırsanız aşamayacağınız bir durum olmayacaktır.

 

İç İçe Sınıflar

Bir obje ile bir sınıf tanımladığını düşünün bu ürünün  aynı zamanda diğer ürünler arasında kategorileşme yapılması gerekiyor, bu durumda iç içe sınıflar doğuyor. Yani bir sınıfın(class)  kendi içindeki aynı zamanda diğer diğer sınıfı da eklemesine olanak sağlar.  Örneğin bir class sınıf oluşturacaksak aşağıdaki gibi olacaktır.

Burada dikkat edilirse biz bir sınıf değişkeninin türünü Kategori sınıfı olarak aldık. Bunu kullandığımız için kategori sınıfı Urun sınıfının bir alt sınıfı olacak içine eklenebilmektedir.
Böylelikle biz kategorisini belirlemiş olabiliyoruz.

Böylelikle biz  kayıt otomasyon uygulamalarını yapabilecek yeterliliğe bu şekilde ulaşabiliyoruz kolaylıkla.
Klasik bir örnek vermek gerekirse bir markette binlerce kategori bulunuyor ve bunların hepsi de bu şekilde bir dizayna göre programlanıp kaydedilebiliyor. 

Nesneleştirme dediğimiz şey asıl sınıftır. Sınıfları birbiri ile ilişkilendirdiğinizde de yakınlık derecekleri konusunda programa tanıtmış olacaksınız.

Veri tabanı kaydetme konusuna daha sonra geleceğiz.

Takip ettiğiniz için teşekkürler. Sormak istediğiniz bir husus olması durumunda yazının altında bulunan yorum satırında ricada bulunabilirsiniz.
Ayrıca youtube kanalına abone olmanız ilerde yayınlanacak videolardan haberdar olabilirsiniz.

İyi kalın..

 

Print Friendly, PDF & Email

murat

people belong theirs ideas | ideas change the lives shades . mechatronic is one of my stuff to stay alive

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.